Energiecrisis én toch negatieve stroomprijzen: hoe kan dat?

Het klinkt bijna tegenstrijdig. Aan de ene kant wordt er nog steeds gesproken over hoge energieprijzen, onzekerheid op de energiemarkt en de nasleep van de energiecrisis. Aan de andere kant zagen we in Nederland recent juist uren met extreem lage, en zelfs negatieve, stroomprijzen waarbij de elektriciteit tijdelijk geld opleverde voor wie het op dat moment afnam.

Het klinkt bijna tegenstrijdig. Aan de ene kant wordt er nog steeds gesproken over hoge energieprijzen, onzekerheid op de energiemarkt en de nasleep van de energiecrisis. Aan de andere kant zagen we in Nederland recent juist uren met extreem lage, en zelfs negatieve, stroomprijzen waarbij de elektriciteit tijdelijk geld opleverde voor wie het op dat moment afnam.

Volgens recente marktgegevens zakte de stroomprijs op sommige momenten tot rond de -€0,37 tot -€0,47 per kWh. Dat roept vanzelf de vraag op: hoe kan energie duur én negatief geprijsd zijn in dezelfde periode? De verklaring zit in het verschil tussen lange termijn energieproblemen en korte termijn overschotten op het elektriciteitsnet.

Een overschot op het verkeerde moment

Negatieve stroomprijzen ontstaan niet omdat energie “waardeloos” is geworden, maar omdat er op specifieke momenten simpelweg te veel aanbod is ten opzichte van de vraag. Vooral op zonnige en winderige dagen in Noordwest-Europa gebeurt dat steeds vaker. Zonnepanelen produceren op grote schaal tegelijk stroom, windparken draaien volop en dat allemaal terwijl de vraag juist laag is, bijvoorbeeld in het weekend of tijdens feestdagen.

Op die momenten raakt het elektriciteitsnet tijdelijk uit balans: er is meer productie dan consumptie.

Waarom vraag en aanbod zo hard kunnen botsen

Het elektriciteitssysteem is niet zoals een voorraadschuur waar je energie kunt opslaan tot het nodig is. Stroom moet op elk moment in balans zijn. Als er te veel wordt opgewekt en het niet direct ergens naartoe kan, moet de prijs omlaag om vraag te stimuleren. In sommige gevallen wordt die prijs zelfs negatief, omdat producenten bereid zijn te betalen om hun stroom toch kwijt te kunnen.

Daar komt bij dat juist de momenten met veel duurzame opwek vaak samenvallen met lage industriële en huishoudelijke vraag. Fabrieken draaien minder in het weekend, kantoren zijn gesloten en ook huishoudelijk verbruik piekt meestal niet overdag wanneer de zon het sterkst schijnt.

Energiecrisis en negatieve prijzen kunnen naast elkaar bestaan

Dat het woord “energiecrisis” nog steeds rondgaat, gaat vooral over andere delen van het energiesysteem, zoals gasprijzen, geopolitieke onzekerheid en de kosten van import. Dat speelt zich af op een ander niveau dan de uurlijkse elektriciteitsprijs op de markt.

Negatieve stroomprijzen zijn juist een gevolg van het snel veranderende elektriciteitssysteem zelf. Terwijl we structureel bezig zijn met een transitie naar meer duurzame energie, ontstaan er op korte termijn steeds vaker momenten van overproductie.

Die twee realiteiten kunnen dus tegelijkertijd bestaan: schaarste op het ene moment, overvloed op het andere.

Waarom dit fenomeen alleen maar vaker gaat voorkomen

Met de verdere uitrol van zonnepanelen en windenergie neemt de kans op zulke overschotten toe. Vooral midden op de dag in de lente en zomer ontstaat steeds vaker een situatie waarin het aanbod groter is dan de vraag.

Zonder voldoende opslag of flexibiliteit in het net leidt dat direct tot druk op de prijzen. Het elektriciteitssysteem wordt daarmee steeds dynamischer en onvoorspelbaarder, met sterk wisselende prijzen als gevolg.

Wat betekent dit voor de praktijk?

Voor consumenten en bedrijven verandert er daardoor langzaam iets fundamenteels. Energie wordt minder een vast kostenplaatje en meer iets waar timing een rol speelt. Wie verbruik kan verschuiven naar momenten met lage of zelfs negatieve prijzen, kan daar voordeel uit halen. Denk aan het laden van een elektrische auto, het draaien van huishoudelijke apparaten of het opladen van een thuisbatterij op gunstige momenten.

Tegelijk blijft het belangrijk om te beseffen dat negatieve stroomprijzen in de praktijk vaak minder extreem zijn dan ze lijken, omdat belastingen en vaste kosten gewoon blijven bestaan.

Negatieve stroomprijzen zijn dus geen teken dat de energiecrisis voorbij is, maar juist een signaal dat het energiesysteem ingrijpend aan het veranderen is. We bewegen naar een markt waarin zowel overschotten als tekorten steeds vaker voorkomen, soms zelfs binnen dezelfde week.

Die spanning maakt energie niet alleen complexer, maar ook belangrijker om slim mee om te gaan. Wil je meer weten? Neem dan direct contact met ons op voor een vrijblijvend gesprek!

Neem direct contact op

YES Energie ondersteund al honderden bedrijven, verenigingen en vastgoedpartijen in Nederland bij het optimaliseren van hun energiekosten en het realiseren van projecten op het gebied van duurzame energie. Benieuwd hoe we ook jou kunnen helpen?

4,8

Schrijf je in op onze nieuwsbrief

Social media

YES Energie

Antwoord tijdens openingstijden meestal binnen een uur

Hi, Guusje hier!

Hoe kan ik je helpen?